5 lutego 2015 roku w szczecińskiej Filharmonii odbyła się gala wręczenia nagród w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu informatycznego „Interaktywny produkt IT” organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie, a prowadzonego pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.
Konkurs ze względu na swoją formę cieszy się niezwykłą popularnością. W dotychczasowych edycjach wzięło udział już blisko 1200 młodych twórców i pasjonatów nowoczesnych technologii oraz rozdano nagrody o łącznej wartości ponad 60 000 zł. Było to możliwe dzięki współpracy z Partnerami konkursu, między innymi: Chip, Microsoft, Sup4Nav, Technopark Pomerania, Tieto, Unizeto.
Uczestnicy konkursu mieli za zadanie stworzyć dowolny produkt IT, np. grę, stronę www, animację, aplikację w dowolnie wybranej technologii, użytkowany stacjonarnie lub publikowany w sieci internetowej.
Jako najlepszy okazał się rozproszony system do prowadzenia podglądu wizyjnego przy użyciu kamer stworzony przez Tomasza Krzywickiego z Bartoszyc. Aplikacja zapewnia prowadzenie monitoringu przy użyciu dowolnego komputera PC z systemem Windows oraz tanich kamer internetowych lub kamer IP do profesjonalnych zastosowań. System Centrum Monitoringu v2.0 został zaprojektowany tak, aby zminimalizować koszty prowadzenia monitoringu zapewniając maksimum bezpieczeństwa i wygody obsługi, zawiadomić osoby powołane o wykryciu ruchu za pomocą SMS, umożliwić zdalne sterowanie i podgląd obrazu za pomocą aplikacji mobilnej lub przeglądarki internetowej oraz spełniać w/w zadania bez nadzoru i kontroli człowieka.
Drugie miejsce zajął Krystian Łyczak z Krakowa za robot sterowany przy pomocy układu arduino. Robot może poruszać się samodzielnie. Zapewniają to dwa czujniki odległości niepozwalające robotowi zderzyć się z przeszkodą, a także spaść z krawędzi. Kolejnym nagrodzonym został Piotr Walkusz z Wejherowa za grę Black Tower.
Sukces odniósł również przedstawiciel naszego województwa, Szymon Szychulski z Białogardu za grę z quizem Rzepiór. Jego projekt okazał się najlepszym projektem związanym tematycznie z akcją „Bezpieczne wakacje”. W nagrodę laureat popłynie w rejs pełnomorski statkiem szkolno-badawczym Akademii Morskiej w Szczecinie m/v Nawigator XXI.
W sumie zostało nagrodzonych 8 projektów i przyznano 2 wyróżnienia. Ze szczegółowymi wynikami można zapoznać się tutaj. Gratulujemy laureatom i zapraszamy do czwartej edycji konkursu IpIT.