W dniach 6-10.03.2012 Akademia Morska w Szczecinie wzięła udział w najważniejszych międzynarodowych targach technologii informatycznych i przemysłu cyfrowego CeBIT 2012 w Hanowerze. Tematem przewodnim targów było „Bezpieczeństwo w świecie cyfrowym" (Managing Trust).
Na targach został zaprezentowany wynalazek NAVDEC – Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku. Wynalazek opracował zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Zbigniewa Pietrzykowskiego, prof. AM w składzie: dr inż. Piotr Wołejsza, mgr inż. Janusz Magaj, dr Piotr Borkowski, mgr inż. Jarosław Chomski, dr inż. Janusz Uriasz, mgr inż. kpt ż.w Tadeusz Dziedzic, dr inż. Marcin Mąka, dr inż. Witold Kazimierski, mgr inż. kpt ż.w. Tomasz Szewczuk mgr inż. kpt ż.w. Mirosław Wielgosz.
NAVDEC jest pierwszym na świecie narzędziem nawigacyjnym, które realizuje, obok funkcji informacyjnych, zadania typowe dla systemów wspomagania decyzji. NAVDEC ma za zadanie obserwację statku własnego i otoczenia oraz rejestrację informacji o sytuacji nawigacyjnej. Na tej podstawie identyfikuje i ocenia ją oraz wyznacza proponowane rozwiązania , zapewniające bezpieczną żeglugę.
CeBIT to największe i najważniejsze targi przemysłu cyfrowego na świecie. Od 1986 r. odbywają się corocznie w Hanowerze. Kluczem do sukcesu tego wydarzenia jest wyjątkowa formuła łącząca targi, konferencje i wykłady oraz wydarzenia korporacyjne i rozmowy w kuluarach. Dzięki temu CeBIT od lat umożliwia nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych, daje impuls do rozwoju branży i ułatwia osiągnięcie sukcesu na rynku. W roku 2011 ponad 700 wystawców oferowało w Hanowerze swoje produkty i usługi. Wydarzenie obsługiwało 5.000 dziennikarzy, 339.000 zainteresowanych odwiedziło targi w stolicy Dolnej Saksonii.