25 stycznia 2013 w LuLu Club w Szczecinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Interaktywny produkt IT” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Gala odbyła się podczas uroczystego podsumowania roku w branży IT organizowanego przez Technopark Pomerania we współpracy ze Stowarzyszeniem Klaster ICT Pomorze Zachodnie. W spotkaniu wzięli udział osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu szeroko pojętego sektora IT.
W pierwszej edycji konkursu wpłynęło blisko 300 projektów z całej Polski. Bardzo często były to prace bardzo zaawansowane i złożone, które są bliskie komercyjnego wdrożenia. Były to przede wszystkim gry, aplikacje internetowe, aplikacje mobilne, animacje, strony www.
Pierwsze miejsce zajęli Marcin Łuszkiewicz i Kacper Żuk z I LO im. Bolesława Krzywoustego w Słupsku - stworzyli interaktywny, wirtualny model Układu Słonecznego, wykonany w technologii WebGL i HTML5. Innowacyjność w zastosowaniu nowoczesnych technologii tworzenia stron internetowych, połączona z zaawansowanymi technikami animacji 3D, a także estetyka projektu, zafascynowała jury złożone z przedstawicieli Partnerów konkursu oraz pracowników Akademii Morskiej w Szczecinie. Autorzy przenoszą nas w wirtualną przestrzeń naszego Układu Słonecznego, gdzie z bliska możemy obserwować ruch doskonale odwzorowanych planet i ich księżyców. Za swoją pracę otrzymali możliwość inkubacji produktu w Technoparku Pomerania.
Na podium znalazł się również Krzysztof Niedźwiecki z IX LO w Szczecinie z trójwymiarową minigrą The Haunted School, zaś trzecie miejsce zajął Jakub Kwietko z II LO w Szczecinie z interaktywną aplikacją na smartfona dla zastosowań kibiców Prosto z boiska.
Ogółem nagrodzono 12 projektów, przyznano 19 wyróżnień. Do wygrania były m.in. rejs statkiem, tablet, iPod, czytniki ebook, dostępy do gier on-line. Łączna wartość nagród przekroczyła kwotę 20 000 zł. Przyznano również nagrody szkołom, z których pochodzą autorzy najwyżej ocenionych prac oraz te, z których pochodzi największa liczba projektów konkursowych (m.in. ze Słupska, Szczecina, Andrychowa, Przemyśla) - nagrodą jest roczny abonament na usługę prowadzenia BIP ufundowaną przez NetStream Poland.
Szczegółowe wyniki