W dniach 5-9.03.2013 Akademia Morska w Szczecinie wzięła udział w najważniejszych międzynarodowych targach technologii informatycznych i przemysłu cyfrowego CeBIT 2013 w Hanowerze. Targi otworzyli Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Premier RP Donald Tusk. W Hanowerze zaprezentowało się ok. 4 tysięcy firm, instytucji, ośrodków badawczych, uczelni technicznych z całego świata.
Na targach już po raz drugi zaprezentowany został NAVDEC – Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku. Innowacyjny projekt naukowców AM został doceniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki czemu jako jeden z 6 projektów znalazł się na stoisku MNiSW. To wyjątkowy prestiż, bo Polska jest strategicznym partnerem tegorocznego CeBIT.
NAVDEC jest pierwszym na świecie narzędziem nawigacyjnym, które realizuje, obok funkcji informacyjnych, zadania typowe dla systemów wspomagania decyzji. NAVDEC ma za zadanie obserwację statku własnego i otoczenia oraz rejestrację informacji o sytuacji nawigacyjnej. Na tej podstawie identyfikuje i ocenia ją oraz wyznacza proponowane rozwiązania, zapewniające bezpieczną żeglugę. Obecnie prowadzone są intensywne działania zmierzające do komercyjnego wdrożenia systemu.