System AIS okiem programisty

Już teraz zapraszamy na kolejny otwarty wykład, tym razem o wizualizacji systemu AIS i tworzenia interfejsów użytkownika w QT

 

 

Tematyka wykładu wygląda następująco:

1. Wprowadzenie do systemu AIS

1.Zasada działania

2.Standardy NMEA 0183 i 2000

3.Protokół komunikacji z odbiornikiem/nadajnikiem AIS

4.Przykład parsowania wiadomości typu AIVDM przy użyciu języka C++ i mechanizmów c++11 (przykładowa biblioteka stworzona na potrzeby wykładu)

2. Qt jako środowisko do szybkiego tworzenia Interfejsów użytkownika

1.Podstawowe informacje na temat problematyki HMI(Human Machine Interface)

2.Słów kilka o histori framework'u Qt

3.Przykłady praktycznych zastosowań(Maritime, Aviation, Automotive)

4.Prezentacja modułu Qt location i możliwości jego zastosowania do wizualizacji danych z systemu AIS (przykładowa aplikacja stworzona na potrzeby wykładu)

3. Kariera Programisty(podstawowe informacje o firmie global logic, jak zacząć, jakie są cechy dobrego programisty, czy warto skupiać się tylko na potencjalnych wysokich zarobkach)

4. Sesja Q&A


Dni otwarte w firmie Mobica dla naszych studentów

Zapraszamy naszych studentów z drugiego roku Informatyki na spotkanie z firmą Mobica. Odbędzie się ono 02.12.2016 (piątek) o godzinie 10. Wyjście o godzinie 9.45 z terenu uczelni. Szczegóły proszę ustalać z panem dr inż. Pawłem Banasiem. Chętnych z innych roczników prosimy również o kontakt z panem Pawłem.

 

Firma Mobica pragnie ugościć studentów, którzy są pozytywnie nastawieni do języka C++ w branży automotive i którzy rozważają możliwości podjęcia stażu lub innej formy współpracy z firmą. Warto tutaj przypomnieć, że studenci po drugim roku muszą odbyć obowiązkowe praktyki programowe w branży informatycznej.

 

Spotkanie podzielone będzie na 2 części. W pierwszej części odbędzie się spotkanie z inżynierem programowania C++, który zapozna studentów ze szczegółami pracy w Mobice i opowie o aktualnych projektach. Następnie osoba zajmująca się rekrutacją przedstawi studentom ogólne wymagania dla programistów C++. Zostanie też powiedziane jak już dziś mogą zacząć przygotowywać się do przyszłej pracy zawodowej na tym stanowisku.

 


Wizyta studyjna w Hochschule Furtwangen University

W dniach 4-8 maja 2015, grupa studentów III-go roku kierunku Informatyka w ramach projektu „INFORMATYKA – kierunek zamawiany w Akademii Morskiej w Szczecinie” odbyła wizytę studyjną w zaprzyjaźnionej uczelni Hochschule Furtwangen University w Furtwangen w Schwarzwaldzie, Niemcy.


IpIT 2013 - Nagrody już rozdane

W dniu 17 stycznia 2014 roku w studiu S-1 Polskiego Radia Szczecin odbyła się gala wręczenia nagród laureatom drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu informatycznego „Interaktywny produkt IT”. Gala miała miejsce w ramach uroczystego podsumowania roku w branży IT organizowanego przez Klaster ICT Pomorze Zachodnie.


Informatyczny sukces szczecińskiej Akademii Morskiej

Monika Laks, studentka II roku kierunku Informatyka ze szczecińskiej Akademii Morskiej reprezentowała Polskę w finale mistrzostw świata Microsoft Office Specialist 2013. W końcowej rywalizacji, która odbyła się w Waszyngtonie, brało udział 100 studentów z 90 krajów świata. Polska po raz pierwszy była reprezentowana w finale tej prestiżowej imprezy. Zawody w tym roku przyciągnęły ponad 344 000 uczestników.


Podpisana umowa licencyjna na wynalazek IT o wartości ponad 250 tysięcy euro

Akademia Morska w Szczecinie, jako pierwsza uczelnia na Pomorzu Zachodnim, udzieliła licencji swoim pracownikom naukowym - twórcom technologii IT wycenionej na ponad 250 000 euro. Licencja umożliwi im utworzenie z partnerem biznesowym spółki i wprowadzenie na rynek systemu NAVDEC (nawigacyjny system wspomagania decyzji).


NAVDEC znów na targach CeBIT

W dniach 5-9.03.2013 Akademia Morska w Szczecinie wzięła udział w najważniejszych międzynarodowych targach technologii informatycznych i przemysłu cyfrowego CeBIT 2013 w Hanowerze. Targi otworzyli Kanclerz Niemiec Angela Merkel i Premier RP Donald Tusk. W Hanowerze zaprezentowało się ok. 4 tysięcy firm, instytucji, ośrodków badawczych, uczelni technicznych z całego świata.
Na targach już po raz drugi zaprezentowany został NAVDEC – Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku. Innowacyjny projekt naukowców AM został doceniony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki czemu jako jeden z 6 projektów znalazł się na stoisku MNiSW. To wyjątkowy prestiż, bo Polska jest strategicznym partnerem tegorocznego CeBIT.


Gala finałowa konkursu IpIT 2012

25 stycznia 2013 w LuLu Club w Szczecinie odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w ogólnopolskim konkursie informatycznym „Interaktywny produkt IT” organizowanym przez Akademię Morską w Szczecinie pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Gala odbyła się podczas uroczystego podsumowania roku w branży IT organizowanego przez Technopark Pomerania we współpracy ze Stowarzyszeniem Klaster ICT Pomorze Zachodnie. W spotkaniu wzięli udział osobistości ze świata polityki, nauki i biznesu szeroko pojętego sektora IT.


Informatyka AM - kierunek zamawiany

Dnia 01 lipca 2012 r. Akademia Morska w Szczecinie rozpocznie projekt o nazwie „INFORMATYKA - kierunek zamawiany w Akademii Morskiej w Szczecinie” w ramach priorytetu IV „Szkolnictwo wyższe i nauka” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.


Koło naukowe Informatyki

Koło Naukowe Informatyki działa przy Zakładzie Informatycznych Technologii Morskich Akademii Morskiej w Szczecinie zrzeszając studentów, pracowników oraz absolwentów Akademii i wszystkich pasjonatów szeroko pojętej dziedziny jaką jest Informatyka.


Akademia Morska na targach CeBIT

W dniach 6-10.03.2012 Akademia Morska w Szczecinie wzięła udział w najważniejszych międzynarodowych targach technologii informatycznych i przemysłu cyfrowego CeBIT 2012 w Hanowerze. Tematem przewodnim targów było „Bezpieczeństwo w świecie cyfrowym" (Managing Trust).
Na targach został zaprezentowany wynalazek NAVDEC – Nawigacyjny system wspomagania decyzji na statku. Wynalazek opracował zespół pod kierunkiem dr hab. inż. Zbigniewa Pietrzykowskiego, prof. AM w składzie: dr inż. Piotr Wołejsza, mgr inż. Janusz Magaj, dr Piotr Borkowski, mgr inż. Jarosław Chomski, dr inż. Janusz Uriasz, mgr inż. kpt ż.w Tadeusz Dziedzic, dr inż. Marcin Mąka, dr inż. Witold Kazimierski, mgr inż. kpt ż.w. Tomasz Szewczuk mgr inż. kpt ż.w. Mirosław Wielgosz.


Współpraca z Tieto

Władze Tieto Poland i Akademii Morskiej w Szczecinie podpisały umowę o współpracy edukacyjnej, skierowanej do studentów kierunku Informatyka.
Celem nawiązanej niedawno współpracy są różnorodne projekty edukacyjne: staże dla studentów, gościnne ćwiczenia i wykłady pracowników Tieto na AM w Szczecinie czy dwustronne konsultacje nad zakresem nauczania części przedmiotów związanych z inżynierią oprogramowania.


Testowanie zawód z przyszłością

Zapraszamy na otwarty wykład na tematy związane z testowaniem aplikacji

Rozkład jazdy wygląda następująco:

1. Wprowadzenie do testowania (krótkie wprowadzenie, którego celem jest zapoznanie z podstawowym konceptem testowania)

Potrzeba testowania oprogramowania.

Przyczyny usterek w oprogramowaniu.

Historia testowania.

Testowanie oprogramowania a jakość.

Czym jest testowanie?

Podstawowe pojęcia testowanie.

Uniwersalne zasady testowania.

Cechy dobrego testera

 

2. Techniki testowania (przedstawienie najpopularniejszych technik testowania)

 

3. Testowanie GUI i testowanie sprzętu (omówienie na przykładach najpopularniejszych technik testowania GUI i testowania sprzętu (np. karty SIM)

 

4. Automatyzacja testowania vs testowanie manualne (Omówienie zalet i wad, pokazanie na przykładach, dlaczego warto używać automatyzacji, pokazanie na filmie najpopularniejszych narzędzi do testowania automatycznego)

 

5.  Kariera testera (przedstawienie informacji o rynku szczecińskim, jak zacząć, czego się uczyć, dlaczego warto być testerem)

 


Inauguracja roku akademickiego

Już w najbliższą sobotę zapraszamy rodziców i rodziny naszych studentów oraz wszystkich pracowników i gości na uroczystą inaugurację roku akademickiego 2016/2017, która odbędzie się o godzinie 11.00 u podnóża Wałów Chrobrego.


Gala IpIT 2014

5 lutego 2015 roku w szczecińskiej Filharmonii odbyła się gala wręczenia nagród w trzeciej edycji ogólnopolskiego konkursu informatycznego „Interaktywny produkt IT” organizowanego przez Akademię Morską w Szczecinie, a prowadzonego pod patronatem Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Polskiego Towarzystwa Informatycznego.